Tomáš Neugebauer Pohyblivé opěrky Ergorest

Pohyblivé opěrky Ergorest

Finské pohyblivé opěrky před klávesnici s obchodním jménem Ergorest odlehčují svalstvu a přitom neomezují v pohybu paží. Výhodami, oproti podpěrkám zápěstí, jež jsou umístěny těsně před klávesnicí, jsou možnost jejich využití i osobami píšícími desetiprstovou hmatovou metodou a použití při práci s myší, kde také působí proti negativním účinkům, a to lépe než podložka „s hrbem“. Jejich vhodnost je prokázána nejen mnohaletou praxí, ale i měřeními svalové zátěže při psaní na klávesnici prováděnými v polovině 90. let minulého století ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (MUDr. Sylva Gilbertová, CSc.), kterého jsem se osobně účastnil. Některé z poznatků jsem zahrnul do své závěrečné práce pomaturitního studia BOZP na téma bezpečnost práce v administrativě.

Jsou velmi vhodnou ochrannou pomůckou (nezaměňovat s osobním ochranným pracovním prostředkem [OOPP]) při práci s klávesnicí, a to nejen při psaní textu, ale při jakékoliv činnosti prováděné prostřednictvím klávesnice. Výjimkou potvrzující pravidlo, je případ, kdy je ovládání klávesnice často prokládáno delšími časovými pauzami. V nich dochází k „pohovění si“ v zápěstí formou svěšení ruky, což má za následek bolest v zápěstí.

Opěrky odlehčují nejen svalstvu paží, ale též ramenním pletencům. Částečně podporují i správné držení těla (páteře).

Paže jimi mají být podloženy přibližně v polovině předloktí, případně až do jedné třetiny předloktí ve směru od zápěstí.

image002

image004

2017-02-01

 

 

o uroven vyse

Print Friendly, PDF & Email

vas_nazor_6