Než se budu zabývat možností využití virtuální reality v rámci tzv. školení BOZP a školení PO, dovolím si ve stručnosti uvést, co chápat pod pojmem virtuální realita.
V současné době lze prostřednictvím moderních technologií pro různé činnosti využívat:
- virtuální realitu (VR), kdy dochází k plnému oddělení člověka od reálného světa (umožňuje simulovat libovolnou situaci, a to bez jakýchkoliv bezpečnostních a finančních rizik),
- rozšířenou realitu (AR), kdy je doplněn reálný obraz o digitální prvky,
- mixovanou realitu (MR), jež umožňuje promítat do zorného pole realisticky vyhlížející 3D objekty.
Prožitek v rámci virtuální reality nemusí být jen audiovizuální, ale též i hmatový (čich a chuť virtuální realita zatím ještě nezvládá [na čichu se pracuje]). Pro tento prožitek jsou nutné nejen tzv. chytré brýle, ale též i speciální rukavice. Pro účely tzv. školení BOZP zaměstnanců postačí brýle.
Virtuální realita dokáže zajistit stoprocentní pozornost uživatele. Ten v tréninkovém scénáři plní úkony zcela přirozeně a podvědomě. Proto si zapamatuje mnohem více informací.
Výhody virtuální reality:
- bezpečné prostředí poskytující zkušenost, jež je blízká realitě,
- vnoření se do simulovaného prostředí,
- možnost objektivního vyhodnocení,
- zažití emocí.
Naopak nevýhodami jsou:
- cena aplikací,
- potřeba brýlí na daném místě,
- zdravotní omezení některých osob (epilepsie, oční vady atd.),
- nutnost používat technologie (někomu to může vadit),
- omezení sdílení zážitku.
Možnost využití virtuální reality v rámci tzv. školení BOZP a školení PO
Virtuální realita umožňuje připravit zaměstnance na nejrůznější situace, včetně situací krizových, které nelze jinak simulovat. Také umožňuje zaměstnance připravit na jakékoliv rizikové úkony, jakož i na důsledné vytvoření správných návyků, které mohou vést k snížení rizik v ostrém provozu. Virtuální realitu je proto vhodné využít i pro tzv. školení BOZP a školení PO zaměstnanců. Nelze ji však využít k úplné náhradě těchto školení. Je pouze jejich doplňkem posouvajícím provádění školení na vyšší úroveň.
Vyjdeme-li ze skutečnosti, že lidé více vnímají prožitky než cokoliv jiného, je tzv. školení BOZP díky simulovanému prostředí vytvořenému pomocí virtuální reality, jež umožní prožitek, velice efektivní.
Školení ve virtuální realitě má řadu výhod. Kromě bezkontaktního přístupu, k nim patří:
- třikrát rychlejší proces učení,
- autonomní řešení, které nevyžaduje školení personálu – šetří čas dohledu,
- třicetiprocentní zvýšení kvality rutinní práce,
- umožnění zažít těžko simulované scénáře,
- usnadnění koordinace školení a dlouhodobé snížení nákladů na školení.
Využívání virtuální reality v praxi
Pod patronací MPSV byl vytvořen systém vzdělávání zdravotníků v rámci tzv. školení BOZP prostřednictvím virtuální reality. Výukový software formou věrohodně zpracovaných situací a postupů z prostředí zdravotnických zařízení zajišťuje získání znalostí a dovedností v oblastech bezpečnosti a ochrany zdraví, díky čemuž si zdravotničtí pracovníci zvyšují své znalosti a dovednosti v oboru.
Je možné využít dvě možnosti, a to 2D interaktivní aplikace (vhodné jako doplněk k zapracování do e-learningového projektu tzv. školení BOZP), tak i komplexní mobilní verzi (pro použití tzv. chytrých brýlí vytvářejících virtuální realitu).
Ke školení je možné využít tyto scénáře:
- Manipulace s ostrým předmětem,
- Poranění ostrým předmětem,
- Manipulace s břemenem:
- BOZP ergonomie – věnuje se správnému držení těla zdravotníka při manipulaci s těžkým břemenem,
- Puzzle BOZP – uživatel skládá puzzle pravidel, která by měl dodržovat při manipulaci s pacientem, včetně pojmenování jednotlivého pravidla,
- BOZP pacient manipulace – uživatel se učí jednotlivé pohyby pro manipulaci s pacientem,
- Nácvik správného používání osobních ochranných pracovních prostředků (v souvislosti s Covid-19).
- Požární ochrana.
Podrobnější informace, včetně informací k programu „Obrana zdravotníka – předcházení a eliminace rizik spojených s agresivním jednáním“ využívajícím VR, naleznete na stránce: https://www.vrsafe.cz/aplikace-vr/.
V současné době tzv. školení BOZP pomocí virtuální reality již řeší v nemocnicích:
- Fakultní nemocnice Plzeň (má největší zkušenosti s projektem [dlouhodobá spolupráce při tvorbě projektu], virtuální realita v ostrém provozu, mají své brýle, nechali si upravovat projekt pro požární hlídky),
- Fakultní nemocnice Olomouc,
- Ústřední vojenská nemocnice Praha (v současné době se odlaďuje).
Některé společnosti si školení ve virtuální realitě vytvářejí sami, případně si jejich vytvoření zadávají. Například společnost VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s., má vytvořeny scénáře především zaměřené na technický provoz (údržbu apod.), např.:
- práce ze žebříku (simuluje i počasí a pád ze žebříku),
- pohyb po areálu,
- oprava venkovního osvětlení (výměna žárovky).
2024-03-29