Bez rozšíření kvalifikace by tzv. bezpečák, tedy odborně způsobilá osoba k zajišťování úkolů v prevenci rizik, neměl vykonávat funkci interního auditora systému managementu BOZP.
Auditor by měl splňovat znalosti a dovednosti stanovené v ČSN EN ISO 19011:2019 Směrnice pro auditování systémů managementu. Ty nejsou součástí kvalifikace odborně způsobilé osoby. Naopak auditor by měl znát základy auditované činnosti, například aby poznal, když je mu předložen jiný dokument než dokládající požadované skutečnosti.
V případě, že „bezpečák“ splňuje podmínky pro výkon obou funkcí, není zcela vhodné, aby obě vykonával souběžně. I když se může zdát, že se vzájemně doplňují, není tomu zcela tak. V některých bodech jdou proti sobě. Vyplývá to už z toho, že zajišťování BOZP je liberálního charakteru a systém managementu BOZP je direktivního charakteru (systém byl, bohužel, podřízen ISO, nikoliv MOP, jak bylo navrženo; BOZP je postavena na jiných principech než kvalita a environment). Není tedy vhodné, aby odborně způsobilá osoba zároveň zajišťovala i oblast systému managementu BOZP, a to nejen jako interní auditor (obojí nelze souběžně dělat na potřebné úrovni).