Tomáš Neugebauer Správné sezení u počítače

Správné sezení u počítače

klekacka3Dlouhodobé sezení při práci s počítačem značně zatěžuje naše zdraví. Jedná se především o pohybový aparát (vliv má i například na dýchání). Z tohoto důvodu je důležité dodržovat některá závazná i nezávazná pravidla.

Práci u počítače je možné vykonávat ve stoje (jen krátkodobě) i v sedě. K sezení je možné, kromě židle, použít různé další pomůcky – klekačku, míče na sezení. Ty však nejsou vhodné pro trvalou práci s počítačem (nad čtyři hodiny za pracovní směnu). Proto se zde budu věnovat správnému sezení na židli při práci s počítačem.

Vhodná židle

Pro zajištění zdravého sezení je důležitá pro to vhodná židle. Základní požadavky na ni jsou stanoveny v právním předpise.

Podíváme-li se na ně podrobněji, musí vhodná židle splňovat:

  • protiskluzná kolečka na pětiramenné základně,
  • možnost nastavení výšky sedadla,
  • mít dostatečně velkou plochu sedadla (40 cm × 40 cm až 45 cm) se zaobleným předním okrajem a odpružení do sedu,
  • hloubka sedadla nesmí být příliš velká, aby umožňovala sezení na celé ploše sedadla (mezi přední hranou židle a nohou by měla být vzdálenost 5 cm až 10 cm),
  • sedadlo by mělo být tvarováno tak, aby podporovalo správný sklon pánve a správné zakřivení páteře,
  • možnost dynamického sezení, tzn. provádění změn poloh těla během sezení,
  • možnost nastavení výšky, sklonu a předozadního posunu zádové opěrky (nejlépe sleduje-li automaticky pohyb těla),
  • vybavení vhodnými podpěrkami pro předloktí (dostatečně široké, polstrované, ne však příliš dlouhé),
  • umožňovat dobré provětrávání.

Při správném sezení na vhodné židli platí, že zádová opěrka podpírá záda především v bederní části. Přitom nohy se nesmějí dotýkat přední hrany sedadla. Výška sedadla má být nastavena tak, aby nohy v kolenou svíraly pravý úhel a chodidla celou plochou byla na podlaze, neboť vysoká poloha sedačky způsobuje otoky kotníků. Při takto nastavené výšce sedáku židle má být horní okraj obrazovky počítač v úrovni očí.

Sezení při práci s počítačem

Při sezení nejen u počítače se nohy nemají křížit. Možné je jednu nohu povysunout dopředu, ale při dlouhodobém sezení je nejlépe mít kolena od sebe (stehna svírají úhel až 45°), neboť tak je možné lépe udržet správnou polohu zad; především pánev překlopenou dopředu, ramena stlačená dolů a zdvižený hrudník. Tím je zabezpečena vzpřímenost zad.

Při dlouhotrvajícím sezení je nutné občas měnit polohu sedu (dynamické sezení) sunutím na strany, dopředu či dozadu, opřením se o zádové opěradlo židle apod. Tedy cíleně provádět neklidné sezení.

V důsledku gravitace se tělo při delším sezení propadá do uvolněného sedu, při kterém jsou záda zakulacena, pánev sklopena dozadu a vazy spojující obratle jsou vzadu neúměrně napínány (krátkodobě může působit úlevu). Proto je nutné občasně provádět opravy držení těla do vzpřímené polohy. To znamená překlopit pánev dopředu a provést zdvižení hrudníku.

opirani-zapesti3Při ovládání klávesnice mají být paže volně podél těla s lokty těsně u něj. Předloktí mají s nimi svírat mírně ostrý úhel (předloktí je ve shodném úhlu s úhlem sklonu klávesnice, tedy 10° až 15° od vodorovné polohy). Prsty jsou mírně ohnuty a kláves se dotýkají bříšky. Zápěstí se  nemá opírat o hranu stolu nebo o rám klávesnice! Mohlo by tak dojít k útlaku nervu až s trvalými následky.

Nedodržení správného sezení může vést k mnohým zdravotním obtížím – bolestem zad, bolesti na hrudní kosti, která je podobná pocitům při infarktu myokardu atd. Také je důležité dodržet správný postup při sedání si a vstávání ze židle, neboť i to může poškozovat páteř.

sezeni_x

2017-02-05

 

o uroven vyse

Print Friendly, PDF & Email

vas_nazor_6