Rodné číslo je národním identifikátorem občana. Z tohoto důvodu je jeho používání upraveno právním předpisem – zákonem č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon v § 13c stanovuje, kdy lze rodné číslo využívat:
- jde-li o činnost ministerstev, jiných správních úřadů, orgánů pověřených výkonem státní správy, soudů, vyplývající z jejich zákonem stanovené působnosti, nebo notářů pro potřebu vedení Centrální evidence závětí,
- stanoví-li tak zvláštní zákon, nebo
- se souhlasem nositele rodného čísla nebo jeho zákonného zástupce.
Z uvedeného jasně vyplývá, že bez souhlasu nositele rodného čísla nelze tento identifikátor využívat v dokumentaci BOZP, ani PO. Proto například prezenční listina školení BOZP, resp. PO, nemá obsahovat rubriku „rodné číslo“. Stejně to platí u dalších dokumentů – ustanovení člena preventivní požární hlídky, evidenčního listu poskytnutých osobních ochranných pracovních prostředků atd.
Existuje však výjimka. Je jí evidence výkonu rizikové práce podle § 40 zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů (vzor formuláře). Pro ni je stanoveno, že musí obsahovat údaj rodné číslo. V tomto případě se jedná o stanovení zvláštním zákonem, a proto je nejen možné, ale povinné zde rodné číslo uvádět.
2017-01-27